Hakkımızda

Babaannem Ayşe Alanyalı’nın babası Hacı Kadir Bey, Yirminci yy.’ın ilk yıllarında Gediz’den ticaret yapmak için İzmir’e yerleşme düşüncesi ile geldiğinde, Tramvay Caddesi (Mithatpaşa Caddesi)’ndeki bu gün Sabri Alanyalı Residence’nin bulunduğu yalıyı satın alır. Bu yalı aynı zamanda ailenin İzmir’de sahip olduğu ilk gayrimenkuldür. Aile, bu yalıda, diğer İzmirli ailelerle birlikte, 9 Eylül 1922’de Kuvvayi Milli ordularının ve Başkumandan Mustafa Kemal’in İzmir’e girişinin coşku ve mutluluğunu yaşar.

 
Zaman içinde Ayşe Alanyalı, yalının bazı miras hisselerini satın alır ve kendi hissesiyle birlikte oğlu Sabri Alanyalı’ya devreder. 60’lı yılların sonuna kadar yalıda ikamet eden aile, Ayşe Alanyalı’nın vefatı ve binanın ilerleyen yıllarda ısınma, tecrit gibi teknik hususlarda yetersiz kalması üzerine günün koşularına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir apartman dairesine taşınır. Sabri Alanyalı kalan miras hissesini de satın alır ve ailenin İzmir’de sahip olduğu ilk gayrimenkulü bir bütün olarak oğlu Halim Alanyalı’ya devreder. 80’li yıllarda yapılan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ile yalının, sahildeki diğer yalılar gibi denizle ilişkisi kesilir ve yalı olma özelliği kaybolur.

 
Dr. Fikri Berksun (Y. Mimar)’un projesiyle, 1994’te ön cephesi korunarak, günümüzün yaşam koşul ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek bugünkü bina inşa edilir. Korunan cephenin bütün taşları numaralanır, ufalanmış ve zaman içinde yok olmuş taşlar için Ayvalık Badavut’tan üç blok getirilir. Bu bloklar, Sofya Güzel Sanatlar Akademisi, 9 Eylül Güzel Sanatlar Akademisi mezunu heykeltraşlar tarafından rölöveye uygun olarak yontularak eksikler tamamlanır, tecrübeli taş ustaları tarafından yerlerine monte edilir. Orijinaline tamamen sadık kalınır ve bunun için hiçbir fedakarlıktan kaçınılmaz.

 
Mimari uygulama olarak örnekleri sadece Barcelona ve Milano gibi Avrupa kültür şehirlerinde bulunan “Sabri Alanyalı Residence” İzmir için ilk residence, ilk granit giydirme ve ilk cam giydirme bina olması bakımından birçok ilkleri taşımaktadır.

 
İzmir’in ilk residence’ı olmasının yanı sıra, “serviced apartment” konseptiyle hizmet veren hala tek residence olmasi,bu meyanda geçen yıllarla İzmir kentinin ekonomik ve sosyal olarak gelişmesi ve bu gelişmenin yansıması olarak kentte orta ve uzun süreli hareketli nüfusun artması bizi ikinci bir residence yapmaya yöneltti.Mülkiyeti yine grubumuza ait olan Hatay daki bir imar adasına yapmayı planladığımız residence projesi Büyükşehir engeline takılınca bu kez sizlere faklı bir konseptle hizmet verelim istedik:Alsancak Daireleri .

 
İzmirin dinamik merkezi Alsancak’ın seçkin apartmanlarında mülkiyetini edinerek renove ettiğimiz daireleri sizin İzmir deki rahatınız için dekore ettik ve sizler için hazırladık. Umarız beğenirsiniz.

 
İzmir’de yerli ve yabancı şirketlerin, işadamlarının, yabancı devlet erkanının uzun süreli konaklama ihtiyacını kurumsal bir anlayışla karşılayan SABRI ALANYALI RESIDENCE & Flats İzmir’in ticari hayatının gelişmesine destek olurken ülke ekonomisine de her yıl katkıda bulunmaktadır.*

 
(*) Halim Alanyalı her yıl gayrimenkul sermaye iradından gelir vergisi ödemesinde İzmir ilk 3 içindedir